Opublikowany przez: monika.g 2019-12-17 16:59:26
Autor zdjęcia/źródło: Wędzidełko u dziecka @ Regina Petkovic z Pixabay
Wędzidełko to błona znajdująca się pod językiem, która łączy język z dnem jamy ustnej. Jego zadaniem jest utrzymywanie języka w prawidłowej pozycji, przytwierdza ono język do dna jamy ustnej. Może się jednak zdarzyć, że wędzidełko u dzieci będzie za krótkie. W takim przypadku ruchy języka są utrudnione, maluszek ma problem z uniesieniem go do góry, co sprawia, że nie może on prawidłowo chwycić piersi czy smoczka. Z tego powodu dziecko się nie najada, denerwuje i płacze. U starszych dzieci za krótkie wędzidełko jest przyczyną wad wymowy.
Za krótkie wędzidełko to wada anatomiczna z którą maluch się rodzi. Niestety personel medyczny nie ma obowiązku sprawdzać wędzidełka u każdego noworodka. Wykrycie za krótkiego wędzidełka zwykle następuje dopiero po zaobserwowaniu u noworodka nieprawidłowego przybierania na wadze czy problemów z prawidłowym przystawieniem go do piersi.
Jeśli malec ssie pierś bardzo krótko, a przy tym denerwuje się, pręży, płacze, nie przybiera na wadze i często ulewa prawdopodobnie ma za krótkie wędzidełko.
W takim przypadku powinien go zbadać neonatolog lub pediatra i po prawidłowym rozpoznaniu skierować maluszka na zabieg podcięcia wędzidełka.
Nie zawsze za krótkie wędzidełko zostanie rozpoznane w wieku niemowlęcym. Zdarza się, że dziecko mimo tej wady prawidłowo chwyta pierś i przybiera na wadze. Wtedy problem można zauważyć ok. 3. roku życia, gdy malec nie wymawia jeszcze głoski „l” i zastępuje ją głoską „j”. Maluch nie potrafi też wystawić języka na brodę oraz dotknąć nim górnej wargi.
Zabieg podcięcia wędzidełka może wykonać laryngolog, ortodonta lub chirurg dziecięcy. Zabieg jest bardzo prosty, lekarz zwykle jednym wprawnym ruchem podcina wędzidełko. Im wcześniej zabieg zostanie wykonany tym lepiej dla dziecka, ponieważ nie męczy się ono dłużej z utrudnionym poruszaniem językiem, a sam zabieg dla noworodka i niemowlaka jest bezbolesny. Wędzidełko bardzo szybko się goi. Malca od razu po zabiegu można przystawić do piersi, jest to dla niego najlepsze ćwiczenie ruchomości języka.
U starszych dzieci podcięcie wędzidełka staje się trochę bardziej skomplikowane i wymaga oceny logopedy lub laryngologa. Dziecko znieczula się miejscowo, a po zabiegu musi wykonywać ćwiczenia pionizacji języka. W nielicznych przypadkach zbyt mocnego wrośnięcia języka w dno jamy ustnej zabieg podcięcia wędzidełka trzeba podzielić na kilka etapów i powtarzać aż do uzyskania odpowiedniego efektu.
CZYTAJ TEŻ:
Kiedy dziecko zaczyna mówić? Czy musisz się martwić? Etapy rozwoju mowy>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.